Nors kavoje be kofeino vis dar yra nedidelis kofeino kiekis, daugumoje kavinių ji siūloma kaip alternatyva įprastai kavai. Tačiau kavos be kofeino gėrimas turi ir privalumų, ir trūkumų, apie kuriuos galbūt nežinote.
Bekofeininė kava – tai tokia kava, iš kurios pašalinta didžioji dalis kofeino. Kavoje be kofeino visada lieka nedidelis kofeino kiekis (apie 3 proc.), nes viso kofeino pašalinti neįmanoma.
Įprastos kavos puodelyje yra apie 95 miligramai kofeino, o kavos be kofeino puodelyje – tik 2 miligramai.
Kavą be kofeino galima pagaminti trimis būdais: šveicariško vandens, anglies dioksido ir metilo chlorido. Daugiau apie kavos be kofeino apdorojimo būdus galite sužinoti čia.
Šveicariškas vandens metodas – tai procesas, kurio metu kavos pupelės be kofeino apdorojamos naudojant tik vandenį.
Žalios kavos pupelės mirkomos vandenyje tol, kol vanduo prisisotina kavos komponentų. Iš vandens filtruojamas kofeinas ir taip gaunamas žaliosios kavos ekstraktas. Tuomet ekstraktas dedamas į žalios kavos pupeles, kuriose yra kofeino. Kofeinas iš pupelių migruoja į žaliosios kavos ekstraktą, kol pupelėse beveik nelieka kofeino.
Atkreipkite dėmesį į savo išmetamą anglies dioksido kiekį.
Anglies dioksidas gali padėti atskirti įvairias chemines medžiagas, pavyzdžiui, kofeiną iš kavos, pumpuojant jį per kavos pupeles.
Metilo chloridas, dar žinomas kaip chlorometanas, yra cheminė medžiaga, kuri naudojama švariose patalpose ir gamybos įmonėse.
Metileno chloridas yra cheminis tirpiklis, kuriuo iš kavos pupelių galima pašalinti kofeiną. Kadaise cheminė medžiaga buvo benzenas, kol buvo įrodyta, kad jis yra kancerogenas. Dabar įmonės perėjo prie kitų cheminių medžiagų, dažniausiai etilacetato ir metileno chlorido.
Tačiau dėl metilchlorido kilo ginčų, nes didelis jo kiekis gali būti toksiškas ir pažeisti centrinę nervų sistemą.
Teismas nusprendė, kad maži metileno chlorido pėdsakai kavoje be kofeino nekelia susirūpinimo, nes daugiau nei 0,001 proc. metileno chlorido likučių neleidžiama naudoti.
Kavos be kofeino nauda sveikatai priklauso nuo individualios sveikatos būklės ir ligos istorijos. Kavoje be kofeino vis dar yra daug tų pačių antioksidantų kaip ir įprastoje kavoje, todėl jei norite atsisakyti kofeino, bet vis tiek norite kavos naudos, kava be kofeino yra sveikas pasirinkimas. Kava be kofeino taip pat padeda žmonėms, kurie yra jautrūs kofeinui, bet mėgsta kavos skonį. Kitas geras pasirinkimas, jei vis dar norite nedidelio kiekio kofeino, yra pusės kavos kava.
Ar būtų gerai, jei gerčiau kavą be kofeino?
Tik nuo jūsų priklauso, ar norite gerti kavą be kofeino, ar ne. Kai kurie žmonės gali manyti, kad tai naudinga jų sveikatai, o kiti – ne.
Yra keletas kavos be kofeino gėrimo privalumų.
Jei ieškote gėrimo be kofeino, kava be kofeino gali būti puikus pasirinkimas.
Jautrumas kofeinui gali sukelti neigiamą šalutinį poveikį, pavyzdžiui, nemigą, nerimą, širdies plakimą, aukštą kraujospūdį ir nerimą. Kava be kofeino gali padėti išvengti šių problemų.
Kofeinas gali sukelti nemigą, širdies plakimą ir kitas sveikatos problemas. Jei jaučiate rėmenį, žarnyno sutrikimus ar turite miego problemų, kava be kofeino gali padėti sušvelninti kofeino poveikį ir kartu įtraukti kavą į savo kasdienybę.
Kai kuriems žmonėms kofeinas gali sukelti nerimą. Taip yra todėl, kad dėl jo jie gali jaustis neramūs ir nervingi, o žmonėms, kurie ir taip linkę į nerimą, jis gali sustiprinti simptomus.
Jei pastebėjote, kad geriant įprastą kavą nerimas sustiprėja, galite pabandyti pereiti prie kavos be kofeino.
Kai kurie žmonės, išgėrę kavos, patiria virškinimo problemų, tačiau šis klausimas šiandien vis dar tiriamas. Galiausiai kiekvieno žmogaus organizmas yra skirtingas ir jūs geriausiai pažįstate save.
Kokie yra kai kurie kavos be kofeino gėrimo trūkumai?
Ar galiu paklausti, kokios rūšies kavos norėtumėte? Mūsų kava be kofeino puikiai tinka ir tiems, kurie ieško švelnesnio gėrimo.
Kai kurios kavos be kofeino gaminamos su metilo chloridu, kuris yra cheminė medžiaga, randama dažų nuėmikliuose. Didelės šios cheminės medžiagos koncentracijos poveikis žmonėms gali turėti sunkų neurologinį poveikį, o ilgalaikis jos poveikis gyvūnams gali sukelti centrinės nervų sistemos sutrikimus.
Rinkdamiesi kavą be kofeino, būtinai patikrinkite etiketes, kad sužinotumėte, kaip ji buvo be kofeino. metilo chloridas dažnai naudojamas be kofeino, tačiau nedideli šios cheminės medžiagos kiekiai yra saugūs.
Diskutuojama, ar kava be kofeino turi įtakos cholesterolio kiekiui žmonių organizme: vieni tyrimai rodo, kad ji gali turėti įtakos, kiti – kad įtakos neturi. Kol kas tyrimų rezultatai nėra įtikinami, tačiau jei nerimaujate dėl cholesterolio kiekio, vertėtų pasikalbėti su gydytoju.